Inwestując na giełdzie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wraz z upływem czasu same wchodzą „w krew” jednak na początku przygody z giełdą warto zwracać na nie szczególną uwagę. Zasada pierwsza głosi, by nie grać w opozycji do rynku w sytuacji, gdy bieżący trend niezależnie od tego, jaki przyjmuje charakter, charakteryzuje się widoczną trwałością. Po angielsku można to określić w nieco prostszy sposób, mówiąc po prostu „Trend is your friend”. Inwestorzy nie powinni też dokonywać zakupów na szczytach, co oznacza, że jeśli dane akcje wręcz biją rekordy, to stanowczo zalecanym działaniem byłoby zaniechanie podejmowania decyzji o ewentualnych inwestycjach. Coraz wyższe rekordy nieuchronnie wiążą się bowiem z rychłym zjawiskiem spadku cen.

Inwestowanie opłaca się za to w momencie, kiedy rozpoczyna się okres po spadku giełdowym. Jest wtedy po prostu dużo taniej. Największą trudnością jest tutaj jednak wyczucie odpowiedniego momentu, czyli takiego, w którym najlepiej jest wejść na rynek. Nie opłaca się natomiast dokonywać zakupów, kiedy rynkiem rządzą emocje. Podejmowanie inwestycji w takim okresie na rynku jest porównywane do łapania spadającego noża.

Dosyć pożądanym działaniem ze strony inwestora jest ustawienie zlecenia zabezpieczającego, gdyż podczas kupna akcji trzeba liczyć się ze stratami. Stąd też, dobrze jest przyjąć sobie własna granicę, poniżej której straty są do zaakceptowania. Istotne jest również przywiązywanie do uwagi do płynności spółki. Jeżeli występuje płynność to jest duża szansa, że szybko znajdą się zainteresowania zarówno kupnem, jak i sprzedażą akcji.

http://www.expertwbiurze.pl/