Początki związane z grą na giełdzie są do siebie bardzo podobne w przypadku każdego inwestora. W pierwszym kroku należy założyć rachunek maklerski, gdyż jego posiadanie umożliwi przyszłe dokonywanie różnego typu transakcji. Przed utworzeniem specjalnego konta bankowego, warto jednak porównać kilka ofert i dopiero potem zdecydować się na jedną z nich. Często okazuje się bowiem, iż inwestorzy bez zastanawiania zakładają rachunek w swoim dotychczasowym banku, a potem okazuje się, że dużo bardziej opłacalnym posunięciem byłoby wybranie innego banku.

Ważną sprawą jest również dokładne, szczegółowe zapoznanie się ze swoim kontem maklerskim oraz wybór odpowiedniego biura maklerskiego. Wielu poczatkujących uczestników giełdy zastanawia się, dlaczego tak wiele uwagi poświęca się na wybór biura, jeśli zdecydowana większość ofert, zwłaszcza, jeśli mówimy o prowizji, mieści się w zakresie 0,25-038% za zlecenie. Nie ma jednak jednej odpowiedzi na pytanie, jakie w takim razie biuro maklerskie wybrać. Wszystko zależy od wymagań oraz preferencji danego gracza. Jeżeli ktoś zamierza dokonywać inwestycji długoterminowych, to sam wybór biura nie jest jakoś bardzo znaczący. W końcu, w tym przypadku decyzja jest podejmowana tylko kilka razy w roku, a więc różnice pomiędzy prowizjami nie będą duże.

Co innego, jeśli mamy w planach kupować oraz sprzedawać po kilkanaście razy w ciągu jednego miesiąca. W tej sytuacji różnice pomiędzy prowizjami mają duże znaczenie. Ogólnie, zakłada się, że większość początkujących graczy wykazuje dosyć dużą aktywność, grając dosyć intensywnie.

Doradca podatkowy Gdańsk Biuro Rachunkowe Numeratis Sp. z o.o Ul. Lelewela 33 (biurowiec przy CH Arpol), 87-100 Toruń