Analiza techniczna jest drugą, obok analizy fundamentalnej, cieszącą się popularnością strategią działania na rynku giełdowym. Mówiąc dokładniej, stanowi ona pewien zbiór metod oraz sposobów służących do podsumowania/oceny potencjalnych ruchów cen, które będą miały miejsce w przyszłości. W tej metodzie w dużej mierze korzysta się z przydatnych informacji zawartych na wykresach cen na giełdzie, a także w wolumenie(liczebności, ilości) danych akcji w przeszłości. Reguł tych jest dosyć dużo, gdyż powstawały one w różnych krajach przez wiele lat.

W analizie technicznej, poza licznymi rodzajami średnimi, oscylatorami i wskaźnikami, które są obliczane na podstawie matematycznych wzorów, można wyodrębnić także dosyć pokaźną rzeszę formacji, stref wsparcia i oporu, linii trendów. Znane są także fale, których jednak poszukiwanie, a w dalszej kolejności ich interpretacja, są naprawdę niemałym wyzwaniem. Można powiedzieć, że jest to coś dla prawdziwego artysty, sztukmistrza giełdowego.

Dopuszcza się stosowanie analizy technicznej w różnych okresach czasu. Poza tym, zasady ja określające wydają się być w znacznym stopniu stopniu uniwersalne, odpowiednie/pasujące do różnych modeli działań. Największą popularnością cieszy się ona jednak w gronie graczy krótkoterminowych, którzy są uczestnikami giełdy czy foresku. Ludzie stosujący tę metodę działania, w wielu przypadkach starają się przewidzieć ruch cen, który będzie miał miejsce w przyszłości. Dokonują tego na podstawie śledzenia/analizy oscylatorów i formacji obecnych na wykresach giełdowych, które to są wytwarzane przez specjalistyczne, zaawansowane komputerowe oprogramowanie. Świetna wiadomość – zobacz jak dostać zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu